Hrvatska

Foto: H-Alter

Aneksiranje Franje

Baš kada smo pomislili da se brojač cijene spomenika Franji Tuđmanu zaustavio na cifri od 7.250.095,75 kn s PDV-om, pojavili su se novi dokumenti koji pokazuju da se brojčanik ponovno pokrenuo, a cijena koju su građani platili za izradu i postavljanje ovog kipa još malo narasla.
Foto: August Dominus, wikimedia

Bumerang

Tko kaže da vandalizam nije bumerang vladajućima?
Foto: Zelena akciia

Plinski salto mortale

Plutajući LNG u krčkom akvatoriju nema ni teoretske šanse biti ekonomski isplativ - ikada.
Foto: HINA

Nek' susjedu crkne krava!

U godini izbora Srbi i Srbija radikalima su opet moneta za potkusurivanje onih što mrze.
Načelnik Općine Vrsi Luka Perinić i Ana Škara sade smokve (Foto: LAG Bura)

Za javne prostore i jestive krajolike

Poljica u Općini Vrsi su dobila svoj prvi trg i to ne bilo kakav. Umjesto da, kao što je to uglavnom običaj, na trgu posade travu ili nejestiva stabla, trg ovoga mjesta u Zadarskoj županiji okruživat će stabla smokava. Javni prostor koji ujedno proizvodi voće koje će stanovnici zajednički održavati i dijeliti plodove. "Mnogi se bave javnim prostorom velikih gradova, a gotovo da nema promišljanja o oživljavanju javnog prostora manjih, ruralnih mjesta. To ima posljedice i na kvalitetu življenja u tim mjestima", kaže Ana Škara, voditeljica Lokalne akcijske grupe LAG Bura.
Foto: prtscr

Škandal v Zrinski Banu

Natječaj Vladinog ureda za udruge za raspodjelu 85 milijuna kuna ESF-ovih sredstava udrugama za suzbijanje korupcije smišljen je poput scenarija nekakvog sumanutog krimića u kojem se policija i organizirano podzemlje uortačuju radi legalnog izvlačenja love iz Evropske unije. Pa da potom, naravno, zajedničkim snagama fingiraju suzbijanje kriminala. "Borba protiv korupcije" tako se ovdje preoblikuje u korupciju samu.
Foto: Cordless Larry, Wikimedia

Jad na kraju grada

Hrvatska je potrebita političara i vođa s više od dvaju zrna soli u glavi od HDZ-prvaka.
Foto: Saša Šimpraga

Budućnost pješačkog Zagreba

Od prvog siječnja glavni grad Norveške ukinuo je zadnjih nekoliko stotina parkirališnih mjesta u svom povijesnom središtu koje je postalo u cijelosti pješačka i biciklistička zona. Takav početak godine u kojoj je Oslo proglašen i Europskom zelenom prijestolnicom tek je nastavak lokalnih politika koje usmjeravaju grad prema kvalitetnijem i održivijem mjestu za život. Primjera ima i u neposrednom okruženju - Beč i Ljubljana su unazad koju godinu izrazito prometne ulice Mariahilfer i Slovensku cestu, pretvorili u pješačke zone. U Zagrebu je situacija drugačija - izostaje čak i pokušaj iskoraka.