Europa

SRBIJI BI DOBRO DOŠAO DE GAULLE

Većina Srba nikada nije razumjela da je njihova vlast, odbacivanjem zahtjeva kosovskih Albanaca za ravnopravnošću, srušila najveće dostignuće srpske politike u dvadesetom stoljeću - Jugoslaviju. Da je službena Srbija bila pametnija, već bi 1981. godine prihvatila zahtev Kosovo - Republika. Da je to učinila, možda bi danas postojala demokratska i konfederalna Jugoslavija u kojoj bi živjeli gotovo svi Srbi. Danas, osamostaljenje Kosova je prvenstveno u interesu nacionalne homogenosti i unutrašnje stabilnosti same srpske države.

TEMELJNA KRIZA SVJETSKOG PORETKA

Konferencija politologa jugoistočne i srednje Europe na temu europeizacije nacionalnih politika, Opatija, 2. do 5. listopada: Za razliku od uobičajenih stavova javnog mnijenja koji se, kad je o pristupanju EU riječ, kreću u rasponu od eurooptimizma do europesimizma, na samom skupu moglo se osjetiti više distanciranog realizma i analitičkog kriticizma. Tako mađarski profesor i analitičar Attila Agh tvrdi kako su zemlje - kandidati primorane u procesu približavanja razviti svojevrsnu adaptivnu demokraciju, a u tome vidi probleme i konflikte.

Eppur si, možda, muove

Govoreći prošle subote u Parizu, Papa je rekao: Nisu li novac i žeđ za posjedovanjem, za moći pa čak i za znanjem, skrenuli čovjeka s prave sudbine? - Stavljati u isti koš žeđ za moći i posjedovanjem i žeđ za znanjem neprimjereno je, neistinito i, uzevši u obzir da izjave istaknutih pojedinaca i autoriteta u velikoj mjeri oblikuju javno mnijenje, zabrinjavajuće.

'ZAPADE, PROBUDI SE!'

Europski socijalni forum, Malmö, 17. do 21. rujna: Po peti put okupili su se na jednom mjestu društveni pokreti, NGO-i, sindikati, izbjeglice, ekolozi, aktivisti svih vrsta, antiimperijalisti, skvoteri, anarhisti, imigranti... Petnaest tisuća ljudi, među kojima i H-alterova reporterka, na ulicama Malmöa upozoravalo je na štetne posljedice kapitalizma. Brojne seminare bilo je nemoguće sve popratiti, ali spominjale su se i kritike zbog prevelike birokratiziranosti, ovisnosti o (kapitalističkim) donorima i nedovoljnog pluraliteta.

AMERIČKI PROTURAKETNI PUDING

Guardianov analitičar komentira postavljanje proturaketnog štita u Poljskoj i Češkoj: Proturaketna obrana najveća je vreća od svih, magični puding kojega neće ponestati koliko god ga jeli. Fondovi usmjereni na obranu, aeronautiku i ostale industrije i uslužne tvrtke nikad neće presušiti, jer prouraketni sustav nikad neće proraditi. Kako bi zadržala količinu pudinga, administracija mora preuveličati prijetnje od nacija koje nemaju nikakvih mogućnosti nuklearnog napada - i ignorirati one koji to mogu.

TRI PRSTA BORISA TADIĆA

Srpski predsjednik pozdravio je srpske sportaše na otvaranju Olimpijskih igara s tri prsta: Ta tri prsta deo su srpskog identiteta na isti način na koji je ruka podignuta u nacistički pozdrav deo nemačkog identiteta. Ta tri prsta ponosno uzletela vrh neba simbol su najsramnijeg perioda novije srpske istorije. Ta tri prsta simbol su najdubljeg moralnog, političkog, civilizacijskog pada Srbije koji se poklapa sa vladavinom Slobodana Miloševića.

OSTVARIMO KONAČNO DAYTONSKI MIR!

Bojan Bajić, predsjednik nedavno osnovane bosansko- hercegovačke Naše stranke: Postoji samo jedan jedini način da se u Bosni išta pokrene, a to je da neminovno svi prihvate Dayton. U Daytonu su svi odustali od svojih maksimalističkih ciljeva, i samo to može biti polazna osnova. Visoki predstavnik treba intervenirati samo u slučaju kršenja Daytona, ali onda treba postupiti brutalno, diktatorski, i srezati takve pokušaje u startu.

SLIJEDI LI UHIĆENJE MLADIĆA I HADŽIĆA?

Tek nakon smjene vlasti srpski su istražitelji uhitili Karadžića. Za obitelji žrtava genocida, za preživjele logoraše iz Manjače i drugih logora i za naša društva to je korak prema pravdi i priznavanju patnje te dio procesa žalovanja za više od 120.000 ubijenih i nestalih u ratovima devedesetih. Pitam se ima li napokon političke volje za uhićenje Mladića i Hadžića?

RAŠO, IZDRŽI DO KRAJA!

Kakva atmosfera vlada u Bosni i Hercegovini nakon uhićenja Radovana Karadžića: Oni koji nagađaju o mogućnostima nemira u Republici Srpskoj zaboravljaju da bivši šef te (bivše) paradržave ondje već odavno nema oduševljenu podršku. Jedino čega se sada boje građani Bosne i Hercegovine jest da se suđenje Karadžiću ne otegne kao Miloševiću, pa da i on ne umre prije izricanja presude.

HAAŠKI SUD JE IPAK OPRAVDAO POSTOJANJE

Zoran Pusić, predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava, za H-alter komentira uhićenje Radovana Karadžića: Događaji poput uhićenja Karadžića daju nadu da na kraju ipak dođe maca na vratanca. Ako bi Karadžić i Mladić, dvojac najodgovornijih za zločine u Bosni, ostali nekažnjeni, čitav projekt Haaškog suda ostao bi upitan. Privođenje obojice potvrdilo bi da je on bio izuzetno uspješan.