Nakon što su udruge za ljudska prava zatražile smjenu Uprave HRT-a, isti postupak zahtjevaju HND i Sindikat novinara Hrvatske, te zahtjevaju očitovanje nadležnih institucija

Nakon što su udruge za ljudska prava zatražile smjenu Uprave HRT-a, isti postupak zahtjevaju HND i Sindikat novinara Hrvatske. Također su prozvali odgovorne - Ministarstvo kulture i Hrvatski Sabor -da preuzmu odgovornost za krizu u novinarstvu i krizu upravljanja koja se odvija na javnom servisu. Povod za konferenciju su opomene pred otkaz uručene novinarkama Elizabeti Gojan, Maji Sever i Leli Knežević.
"Nova događanja na HRT-u su skandalozna. Tražimo od Ministarstva kulture da spriječi ovu osvetu Uprave prema onima koji je kritiziraju", rekao je Zdenko Duka. Novinar HRT-a Robert Zuber Tomić također je upozorio na "grijeh nečinenja" vladajućih institucija: "Vlasnik HRT-a - Sabor treba preuzeti odgovornost. Odbijamo mogućnost da nam se odbije pravo na govor".

Osim navedenih novinarki, opomenu je dobila i pravnica koja je kritizirala HRT jer zapošljava 26 vanjskih odvjetničkih ureda, među kojima je i onaj sestre Dijane Čulja Šelebaj, dok se zaposleni pravnici bave nevažnim poslovima. Navedeni su primjeri o zapošljavanju osoba bez pripravničkog staža na plaću od oko 11 tisuća kuna, te 7 sedam tisuća kuna vrijedno jedno pravno mišljenje poslano e-mailom.

Novinarka Ana Raić Knežević upozorila je kako je Elizabeta Gojan opomenu dobila, ironično, zbog izjave dane na Dan slobode medija, a sindikalist Anton Fiolić je upozorio kako se Hrvatska nalazi na 83. mjestu u svijetu po medijskim slobodama.

Novinarka Maja Sever, kako prenosi net.hr., zbog cijele priče završila je na bolovanju: "Teško je ući u studio i stati pred gledatelje kad svaki put dva sata prije emisije čovjek dobiva prijave i opomene. I to zbog svojih uredničkih odluka. To više nije bilo za izdržati. Ja nemam u firmi zaštitu od mobinga i zlostavljanja kroz koje prolazim od nikoga i ne znam kome bih se obratila da me zaštiti. Stoga sam morala zaštititi sama sebe".

Sve u svemu stanje, na HRT-u se pogoršava iz dana u dan, dok Hrvatski sabor i Vlada koja još uvijek nije napravila najavljivane izmjene Zakona o HRT-u, još uvijek ne čine ništa. 

Pismo podrške novinarima HRT-a možete potpisati ovdje.

Ključne riječi: HRT
<
Vezane vijesti