WikiLeaks sada može da prima donacije preko francuskog Fonda za odbranu neutralnosti mreže, putem platnog operatera Carte Bleue, koji je partner Vise za Francusku, dodaje se u saopštenju.
Prošle godine, WikiLeaks je otvorio platni kanal preko islandskog operatera DataSel, ali ga je kompanija Visa ubrzo zatvorila. Blokadom je ukinuto više od 95 odsto donacija pristalica WikiLeaksa, što je koštalo organizaciju više od 20 miliona dolara.
Osnivač WikiLeaksa, Džulian Asanž, koji se i dalje nalazi u ambasadi Ekvadora u Londonu gde traži azil, kaže da Visa može da pokuša da osujeti njegov poslednji potez.
"Neka zatvore kanal. Mi čekamo, naši advokati čekaju", rekao je Asanž i optužio finansijske kompanije da se "koruptivno ulizuju" Vašingtonu.
Finansijska blokada WikiLeaksa usledila je pošto je sajt objavio oko 250.000 tajnih depeša State Departmenta u decembru 2010. godine, uprkos upozorenju Vašingtona i stranih zvaničnika da to može da ima pogubne posledice po američke diplomate i njihove doušnike.
Kako se ova predviđanja nisu obistinila, WikiLeaks je u međuvremenu podneo tužbe protiv kompanja Visa i MasterCard kao i njihovih lokalnih partnera širom Evrope. Nedavno je dobio spor u Islandu protiv platne kompanije Valitor.
Sud je takođe naredio da se protok novca na računu WikiLeaksa mora uspostaviti u roku od 14 dana ili će u suprotnom Valitor biti primoran da plaća kaznu od 6.200 dnevno.
Zbog blokade računa koje su WikiLeaksu uvele pre svega finansijske kompanije Visa i MasterCard, sajt je prinuđen da privremeno obustavi objavljivanje dokumenata.
WikiLeaks je od 2010. godine objavio tajna dokumenta američke vojske o ratovima u Avganistanu i Iraku, i hiljade diplomatskih depeša SAD, što je izazvalo međunarodne diplomatske skandale i pokrenulo talas protesta u arapskom svetu.
Osnivač oragnizacije Džulijan Asanž je pod istragom pravosudnih vlasti Švedske zbog navodnog nasilnog ponašanja u seksu, i pokušava da izbegne izručenje iz Engleske. Pristalice veruju da je Asanž žrtva politički motivisanog suđenja.