List u vlasništvu Ruperta Mardoka Wall Street Journal pokrenuo je u četvrtak sistem za prikupljanje tajnih informacija o mahinacijama, prevarama i zloupotrebama koje su počinjene u javnom ili privatnom sektoru, koji bi mogao da se nadmeće Wikileaks, saopšteno je.
"Ako imate bilo kakve ugovore, pisma, poruke, elektronsku poštu, finansijske izveštaje ili baze podataka preduzeća, vlade ili nevladinih organizacija, možete nas kontaktirati preko servisa SafeHouse", objasnio je list na internet stranici wsj.safehous.com. Internet stranica koja se nalazi na serveru lista i koju direktno nadgledaju njegovi urednici, osmišljena je da zaštiti identitet onih koji pružaju informacije a žele da ostanu u senci.
"SafeHouse će pomoći u prikupljanju informacija i dokumenata koji bi se mogli koristiti za članke", naglasio je direktor za informisanje Robert Tompson. "Mi smo spremni da primimo informacije u svim formatima, bilo u obliku teksta ili audio zapisa i fotografija", navodi list i poziva: "Pomognite Wall Street Journalu da otkrije prevare i zloupotrebe i druga nedela".
Međutim uslovi i pravila korišćenja, sa kojima korisnik mora da se složi ukoliko želi da priloži materijal, već izazivaju kontroverzu. Tamo se kaže da Journal "zadržava pravo da otkrije svaku informaciju o tebi vlastima ili na zahtev treće strane, bez upozorenja, postupajući u skladu sa zakonom ili po zahtevu u pravnom procesu". Pristajanjem na uslove i pravila korišćenja, izvor se obavezuje "da neće koristiti SafeHouse u nezakonite svrhe".
Sjedinjene Države tvrde da je objavljivanje velikog broja tajnih dokumenata od strane Sjedinjenih Država i dostavljanje listovima bilo nelegalno. SafeHouse takođe priznaje "da ne može da omogući potpuno anonimnost" svojih izvora koji se odluče da koriste najsigurniju formu aplodovanja na sajt, ali preporučuju upotrebu programa kao što je Tor, koji se koristi za skrivanje identiteta na mreži.
Kevin Delenej, glavni urednik WSJ.com priznaje u intervjuu za The Huffington Post da je najpoznatija uzbunjivačka organizacija bila veliki uticaj prilikom stvaranja ovog projekta.
"Svi se slažemo da je rad WikiLeaksa ostvario ogroman uticaj na novinarstvo tokom poslednjih godina", rekao je on. Delenej ukazuje da su novinari dobijali informacije i dokumenta od svojih izvora preko faksa i mejla godinama ali je tek nedavno, dodaje on, "pokrenuta diskusija među urednicima o pokretanju sistema koji digitalno prima informacije od izvora". On kaže da je Journal odlučio da napravi sistem SafeHouse, koji je razvijan poslednjih meseci. On dodaje da je projekta dobio prioritet tokom tog vremena i da su različiti timovi tehničara sastavili najbolji mogući sistem za anonimno prijavljivanje.
Arapska TV mreža Al-Jazeera već je u januaru pokrenula "prostor za transparentnost" koji treba da prikupi dokumenta i "indicije" koje mogu voditi do neke teme. Projekat Al Jazeera‘s Transparency Unit omogućava korisnicima da podnesu fajlove preko šifrovanog sistema koji ne beleži njihove lične informacije. Al Jazeera je pokrenula ovu inicijativu početkom godine ali je najviše pažnje javnosti privuklo nedavno objavljivanje više od 1700 dokumenata u vezi izraelsko-palestinskog konflikta na ovoj stranici.
Glavni urednik New York Timesa Bil Keler takođe je u januaru najavio da ova novinska kuća planira da otvori sličan servis. Bivši portparol Wikileaksa Daniel Domšejt-Berg već je pokrenuo rivalsku internet stranicu OpenLeaks. Glavni i odgvorni urednik britanskog Guardiana Alan Rusbridžer rekao je u martu da list razmatra pokretanja platforme u okviru kuće ili čak saradnju sa Open Leaksom, nakon što su dobri kontakti sa WikiLeaksom pokvareni pisanjem o Asanžovom privatnom životu. Takođe, magazin Time razmišlja o sledećem koraku u novinarskoj trci za izvorima kao i Washington Post.
Postavlja se pitanje da li je WikiLeaks početak novog trenda? Opravdano je pretpostaviti da će sve velike svetske novine imati svoj mali WikiLeaks na kojem će anonimni „zviždači" objavljivati poverljive dokumente koji su procurili iz raznih ambasada, ministarstava, vlada... Novinar lista New Yorker Rafi Khačadurijan kaže da sve ovo predstavlja prvu korak u stvaranju novinarske trke u masovnom objavljivanju poverljivih dokumenata.
"Bio bi iznenađen da velike novinarske organizacije već ne rade na svojim šifrovanim portalima poput WikiLeaksa", napisao je on. "New York Times i Guardian, na primer, imaju veliki podsticaj da prate poteze Al Jazeere i daju ljudima mogućnost da prenesu osetljive materijale direktno njima, pre nego posredniku poput WikiLeaksa.