Ali veleposlanika Blunta nitko nije odvukao u "maricu".
U tjedan kodnog imena "van pameti", kad smo saznali da ćemo svoju demokratsku participaciju u odlučivanju ostvariti tako da ćemo moći reći jesmo li ili nismo za ulazak u Europsku uniju tek nakon što smo već potpisali ulazak u dotičnu instituciju, dobro se uklopila poruka Britanskog veleposlanstva u Zagrebu da ćemo klimu spasiti ako noge zamijenimo električnim napravama.
Taj ponešto značajan i prilično težak zadatak zaustavljanja rasta temperature na planetu, kamen je spoticanja između svih živih, od država velikih i malih, razvijenih, nerazvijenih, bogatih, siromašnih, ekonomskih sektora, znanstvenika ovih i onih, lobista svih vrsta. Delegacije na visokim razinama okupit će se slijedećeg tjedna u meksičkom Cancunu da raspravljaju, iako ama baš nitko više nema nikakve iluzije da će se tamo nešto optimistično, ili barem iole smisleno, poroditi.
Zabrinuti su i Britanci, zbog toga što je klima na tako klimavim nogama, pa su odlučili dati potporu konferenciji UN-a tako da će ispred Hrvatskog sabora postrojiti električne bicikle, Segwaye (proizvodi se i varijanta "prijatelj golf terena"), trikke (vozilo na tri kotača koje se pokreće pokretima sličnim skijaškim, električna verzija košta oko 2000 dolara), a hrvatski će se zastupnici, njih osam ponosnih, provozati zabranjenim trgom, najavili su.
Nekoliko tisuća građana nema pravo doći pred svoju gradsku skupštinu da pokažu što misle, a Britanci imaju pravo pravo doći pred ulaz u Sabor da nam kažu da kupujemo Segwaye i trikke, samo par tisuća komad
"Električna su vozila danas više od alternative automobilima, obzirom da fosilna goriva uzrokuju klimatske promjene, dok električna vozila nemaju takav utjecaj na okoliš", priopćili su iz Britanskog veleposlanstva. Hm, klimatske promjene nisu svedive na problem korištenja fosilnih goriva, a uz to struja ne nastaje iz ničega. Za dobivanje električne energije također se nemilice troše resursi, ali izgleda da Britanci nisu čuli za termoelektrane. Na svo to simplificiranje i tretiranje građana kao teških naivaca koji će pohrliti u trgovine i nabaviti neku igračku na električni pogon, pa će, umjesto da hodaju, ili ne daj bože, okreću pedale na običnom biciklu, do trgovine jurcati na dva segwayevska kotača, možda bismo i mogli odmahnuti rukom.
Možda bismo i odmahnuli, da istog jutra, tojest danas, u sudnici na Kenendyjevom trgu u Zagrebu nije počelo suđenje Teodoru Celakoskom i Tomislavu Tomaševiću, koji se terete za organiziranje javnog okupljanja 19. srpnja koje je počelo na križanju Gundulićeve i Massarykove, a završilo ispred zagrebačke Gradske skupštine, nekih 90 metara od ulaza u Hrvatski sabor. Prema Zakonu o javnom okupljanju zabranjeno je, naime, okupljanje na udaljenosti od 100 metara od dotične institucije. Dakle, nekoliko tisuća građana nema pravo doći pred svoju gradsku skupštinu da pokažu što misle, a
Na pozivu na ovu priredbu daju se izbrojiti imena osam zastupnika koji su pristali sudjelovati u klimatskoj akciji, pa je tu i britanski veleposlanik David Blunt, pa djelatnici veleposlanstva, pa novinari i novinarke, pa još ljudi koji će se brinuti da saborski zastupnici ne padnu sa Segwaya. Ne vidim da ovdje može biti okupljeno manje od dvadeset ljudi, a sigurno je da ovaj put nećemo vidjeti momke u pancirkama kako jedan ispod lijeve, drugi ispod desne ruke, treći za noge, nose Davida Blunta u maricu, iako je on organizirao ovo okupljanje na Markovom trgu, bliže od 100 metara ulazu u Sabor.
Zapitali smo Britansku ambasadu, na što su oni odgovorili: " U dogovoru sa Saborom, zatražili smo i dobili dozvolu od Gradskog ureda za komunalne poslove. Vjerujem da ste dobili slično priopćenje i od gđe Medved iz Sabora."
Međutim, ta se dozvola može odnositi na Segwaye i električni auto, a ne na okupljanje ljudi, za što dozvolu izdaje policija.
Unatoč složenosti problema klimatskih promjena čiju se širinu ne osjećam sposobna ni pojmiti, u jedno možemo biti sigurni. Da svih šest milijardi Zemljana odjednom zamijeni noge Segwayima i razjurca se planetom, i u berbu maslina, i na prosvjed za spas pješačke zone, i kod doktora, i u pečenjarnicu na ćevape, sve na Segwayu (možda koji alternativac na trikkeu), Bangladeš bi i dalje bio poplavljen, led u Alpama i dalje bi se nesmetano otapao, pustinje bi se širile, ukratko, klimi bi se fućkalo. Međutim, ostaje spoznaja da je Markov trg zabranjen za okupljanja građana, a nije za okupljanja za marketinške aktivnosti Britanaca.
P.S. A večeras Britansko veleposlanstvo prikazuje i film znakovita imena Doba glupih, da bi nam bilo jasnije, ako nam dosad nije sve jasno.