Novinarka Nataša Škaričić dobila je radni spor protiv EPH-ove Slobodne Dalmacije i dokazala da je otkaz kojeg je dobila 2009. godine bio nezakonit, nakon čega je ova izdavačka kuća treba vratiti na posao pomoćnice glavnog urednika SD. Od kad je otišla iz EPH, Nataša Škaričić radi kao freelance novinarka. Za e-Novine kaže da je ova presuda presedan za novinarstvo u Hrvatskoj.
"Po mojim se saznanjima radi o prvoj pravomoćnoj presudi kojom je utvrđeno da je jedan ugovor o suradnji zapravo ugovor o radu, što je značajno za mnoge kolege u Hrvatskoj koji na isti način rade za razne nakladnike. Razmjeri problema nepropisnih ugovora u novinarstvu do kraja su se objelodanili tek nedavno, u štrajku Večernjakovaca, kada je čak premijerka Kosor najavila inspekcije rada u novinskim kućama. Nadam se da ne moram naglašavati koliko je neugodno da izvršna vlast skuplja političke bodove na radnim pravima novinara, umjesto da struka sama riješi jedan ogroman problem. Još od prošle godine, kada mi je stigla prvostupanjska presuda, dobijam pozive mnogih kolega koji od mene traže savjet jer ih nitko ne educira o njihovim radnim i profesionalnim pravima, niti ih se potiče da zahtjevaju minimum zakonitosti u odnosu s poslodavcem. To je žalosna istina hrvatskog novinarstva", kaže Škaričić.
Otkako je dobila otkaz, Nataša Škaričić nije imala gotovo nikakvu podršku cehovskih udruženja, a sindikat je odbio njezinu molbu za pravnom zaštitom.
"Nakon dvije i po godine, ispada da je takozvana pravna država za mene odradila nemjerljivo više nego cijeli novinarski ceh čije su institucije, usput, suspendirale čak i obavezu da mi financiraju odvjetničku pomoć kad sam dobila otkaz. Neću sada ulaziti u detalje njihovih glupavih objašnjenja, jer mi je katkada i samoj neugodno kada ih se sjetim, pa ću samo ponoviti ono što stalno govorim - to što su novinarske udruge i sindikati u Hrvatskoj uglavnom zaštitnici vlastitih dupeta i pripadajućih fotelja, ne znači da su dovoljno inteligentni da na vrijeme shvate i prepoznaju što te fotelje ugrožava i da reagiraju barem iz sebičnosti. Mnoge novinarske sudbine, uključivši i ovu moju, mogle su im govoriti da će jednog dana, kad tad, i oni sami doživjeti isto, samo tada više nitko neće ni trepnuti, niti će itko više dobiti svoju minitu patničke slave... Prije nekoliko dana je, recimo, cijela reprezentacija hrvatskog mainstream novinarstva iz Večernjeg lista dobila otkaz - da se to dogodilo prije pet godina, uvjeravam vas da bi bilo bučno, dok danas nitko nije našao vremena ni da slegne ramenima. Vijest je jedva dobila mjesto, i to u rijetkim medijima. Novinari su nevažni, da ne velim koliko ih javnost doživljava kao sudionike upropaštavanja i svega ostalog u zemlji, ne samo novinarstva", pojasnila je i dodala da presuda u njezinom slučaju znači ohrabrenje za neke kolege i novost u sudskoj praksi. "U svim ostalim pitanjima važnim za profesiju ne znači ništa. Bila sam sama u ovoj borbi, pa je logično da će se ta borba jedino meni evetualno isplatiti. Od Slobodne Dalmacije još nemam odgovor no, naravno, očekujem da će se držati pravomoćne sudske presude", zaključila je naša sagovornica.
Nataša Škaričić je autorica nekih od najznačajnijih tekstova u hrvatskom zdravstvu, a njezina istraživanja u području zdravstva i analize sustava objavljivana su i u međunarodnim stručnim časopisima.
U hrvatskim je medijima, nažalost, postala poznata i kao jedna od prvih žrtava političke cenzure u EPH u razdoblju Ive Sanadera, kada su otkaze dobili i Jasna Babić i Hrvoje Appelt.
Škaričić je 2008. godine u jeku zdravstvene reforme Darka Milinovića, ministra zdravstva u HDZ-ovoj Vladi onemogućena objava kritičkih tekstova o predloženoj reformi, uz obrazloženje da je premijer Sanader sa svim urednicima hrvatskih medija dogovorio da se o reformi izvještava isključivo pozitivno. Ovaj je slučaj javno iznijela i na Skupštini HND-a u Opatiji, ocijenivši to "ulaskom Centralnog komiteta u zdravstveni sustav", a dva mjeseca nakon toga uručen joj je otkaz ugovora koji je imao šestomjesečni otkazni rok. Za vrijeme otkaznog roka, SD se očitovala da Škaričić ne mora obavljati poslove predviđene ugovorom.
Dva mjeseca prije isteka otkaznog roka, Nataša Škaričić je dobila ponudu za mjesto pomoćnice glavnog urednika Business.hr-a, pa je zamolila SD za odobrenje da radi za drugog nakladnika. Odgovor nije dobila, iako je Upravi EPH i redakciji SD poslala nekoliko upita, pa je odlučila da pređe u Business.hr.
Nakon što je Škaričić ponovno ostala bez posla zbog financijskih teškoća u koje je zapao Business.hr, Slobodna Dalmacija je 7. siječnja 2010. godine podnijela tužbu protiv novinarke tražeći naknadu štete u iznosu od 190 tisuća kuna zbog kršenja klauzule ekskluziviteta iz ugovora o radu temeljem kojeg je ona obnašala funkciju pomoćnice glavnog urednika SD-a. Drugim riječima, SD traži naknadu štete od novinarke Škaričić zato što je je od njih otišla u Business.hr nakon što su joj dali otkaz.
Tim povodom napokon je reagiralo i Hrvatsko novinarsko društvo koje je, nakon sjednice Izvršnog odbora, zauzelo stajalište da je riječ o nizu nečuvenih postupaka jedne medijske kuće prema nekom novinaru. "Bojimo se da je namjera Slobodne Dalmacije psihički i financijski uništiti Natašu Škaričić, te ju, iz razloga poznatih samo vodstvu SD-a i EPH-a, vlasniku tih novina, prognati iz hrvatskog medijskog prostora. Smatramo da je ovakva demonstracija odmazde najvećeg hrvatskog novinskog nakladnika opasna i krajnje uznemirujuća za sve novinare u Hrvatskoj", navedeno je tada u saopštenju HND.