Norveška tvrtka Spectrum koja je još početkom godine završila seizmička snimanja Jadrana, poslala je izvješće o provedbi uvjeta zaštite prirode za taj zahvat krajem rujna, gotovo sedam mjeseci nakon roka koji su im zadala nadležna ministarstva. U danima dok je većina medija izvještavala o zadnjim danima prijava na natječaj za vađenje nafte i plina u Jadranu, H-Alter je dobio ovu informaciju iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, ali samo informaciju, ne i izvješće koje je trebalo stići do 1. ožujka.
"Tvrtka Spectrum Geo Limited izvješće je dostavila, MZOS-u i Ministarstvu zaštite okoliša i prirode krajem rujna ove godine. No, s obzirom da je, sukladno nadležnosti, izvješće namijenjeno Ministarstvu zaštite okoliša i prirode, MZOS ne može odgovoriti na Vaš upit", odgovaraju iz Ministarstva znanosti.
Upit su iz MZOS-a proslijedili Ministarstvu okoliša. Nakon nekoliko dana šutnje, prošloga smo ponedjeljka poslali ponovljeni upit s istim pitanjem, upit kojeg im šaljemo već mjesecima. Upit smo ponovili ovoga ponedjeljka, ali ni odgovor ni izvješće nismo dobili. Izvješće o uvjetima, prema MZOS-u, trebalo je govoriti o radu stručnjaka i promatrača morskih sisavaca na Spectrumovom brodu Northern Explorer, o opažanjima navedenih strogo zaštićenih životinja i poduzetim mjerama za sprječavanje njihovog uznemiravanja. Jesu li se na brodu nalazili iskusni biolozi ili neiskusni studenti? Što su oni opazili? Koliko su morske životinje uznemirene enormnom bukom koju stvaraju udarci seizmičkih zračnih topova? I dalje ne znamo.
Podsjećamo, norveška tvrtka Spectrum je krajem 2013. i početkom 2014. obavljala 2D seizmička snimanja Jadrana. Posao je ta tvrtka dobila izravnom pogodbom bez javnog natječaja. Ugovore RH sa Sprectrumom H-Alter od Ministarstva gospodarstva do danas nije dobio i u vezi toga vodimo spor pred Uredom Povjerenice za informiranje. Ministarstvo gospodarstva nam je uvid u ugovore odbilo dati s odgovorom "kako su pitali Norvežane za suglasnost za objavu ugovora 'te je ista uskraćena'".
Spectrumova su se istraživanja vodila kao "znanstvena" pa otud Ministarstvo znanosti u cijeloj priči. Iako se Vrdoljak i ostali upleteni u ovu priču redovito kunu u "najviše ekološke standarde" jedino vezano uz "ekologiju" dosad u ovoj priči su bili uvjeti zaštite prirode koje je izdalo Ministarstvo zaštite okoliša vezano uz seizmička istraživanja.
Kako je Spectrum mjesecima otezao sa slanjem izvješća nije stiglo, krajem srpnja smo upitali Ministarstvo zaštite okoliša koje su mjere koje Ministarstvo može poduzeti za kršenje uvjeta zaštite prirode i kašnjenje vezano uz izvješće te je li iste mjere poduzelo. Odgovor koji smo dobili krajem srpnja iz MZOIP-a glasi da - pitamo MZOS.
"Dopuštenje za istraživanje izdalo je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta temeljem Pomorskog zakonika. S obzirom da Ministarstvo zaštite okoliša i prirode nije nadležno za taj zakon, niti za njegovo tumačenje, nismo upoznati s time postoji li prekršajna odredba u tom zakonu koja omogućava kažnjavanje u slučaju nepoštivanja uvjeta iz dopuštenja. Na to pitanje odgovore može dati Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta koje je nadležno za izdavanje konkretnog dopuštenja za 2D seizmička istraživanja te Ministarstvo gospodarstva koje je nadležno za cjelokupnu problematiku eksploatacije ugljikovodika i potpisivanje ugovora sa Spectrumom", odgovorili su nam iz MZOIP-a krajem srpnja.
Bez obzira, dakle, što je propisivanje uvjeta zaštite prirode u domeni MZOIP-a, MZOIP prebacuje lopticu na MZOS pozivajući se na Pomorski zakonik, iako bi za isti propis trebalo biti nadležno, valjda, Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture. Pomorski zakonik, naravno, nigdje nijednom riječju ne spominje uvjete zaštite prirode. MZOS, pak, prebacuju lopticu na MZOIP odgovarajući da se njima javimo vezano uz uvid u izvješće o provedbi uvjeta zaštite prirode.
Jasno je da za ovakve igre koje traju godinu dana imaju vremena i živaca samo rijetki novinari. Nemamo, međutim, namjeru odustati dok ne dobijemo ugovor sa Spectrumom i njihovo izvješće o provedbi uvjeta zaštite prirode. Hrvatska javnost teško da će pronaći razloga vjerovati da će transparentnost i zakonitost postupka sa šest potencijalnih koncesionara Jadrana koji su se navodno javili na natječaj, znatno većih i jačih korporacija od Spectruma, biti na većoj razini.
Članak je objavljen u sklopu projekta "Socijalna pravda" kojeg sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).