U sklopu ovogodišnjeg programa Centra za radničke studije posvećenog teoriji kapitalističke države, koji uključuje ciklus predavanja i oktobarski seminar, predavanje će održati Ishay Landa, i to na temu "Liberalizam, fašizam i zagonetka masovnog društva".
"U izlaganju ću preispitati standardno poimanje fašizma kao 'masovne politike' ili čak 'masovne histerije'. Pristup koji su desetljećima branili i perpetuirali bezbrojni stručnjaci i promatrači iz različitih disciplina i perspektiva oslanja se na duboko ukorijenjenu sliku – ovacije gomile i masovni spektakli, mračna simbioza demagoga i mase. Ova slika se uzima za suštinski izraz fašizma. Udaljavajući se od takve analize predložit ću razumijevanje međuratnog evropskog fašizma kao sveobuhvatnog pokušaja nošenja s izazovom koje je masovno društvo predstavljalo tradicionalnim pozicijama moći i višim društvenim slojevima.
Fašizam je bolje sagledati kao radikalnu negaciju modernog fenomena znanog kao 'masovno društvo' i njegovih raznovrsnih aspekata: društvenih, političkih, ekonomskih i kulturnih. Negaciju koja je upregnula i inkorporirala različite ideološke razvoje i poticaje iz prošlosti – konzervativne, elitističke i, ne i najmanje važno, liberalne.
Upravo je liberalni pedigre fašizma od posebne važnosti za procjenu prirode fašističke intervencije. Dopušta nam kritičku konfrontaciju s liberalnom analizom fašizma kao fundamentalno masovne forme, ishodom preuzimanja države od strane rulje. Takav je pogled bio (i još uvijek jest) često popraćen idejom da otpor imanentnoj opasnosti fašizma podrazumijeva razne oblike ograničavanja političkog utjecaja masa i čuvanje države pod kontrolom kvalificiranih elita. Previđajući srodnosti između ovih dviju političkih tradicija i značajan kontinuitet ultimativnih ciljeva, liberalna analiza implicira jasnu cezuru u prijelazu od liberalne prema fašističkoj državi. Nasuprot tome, alternativna perspektiva koju ću ocrtati sugerira da najbolji protuotrov fašizmu leži u punom ostvarenju onoga što će se nazivati 'masovnim projektom'", veli sam autor.
Ishay Landa predaje povijest na Otvorenom sveučilištu Izraela u Ra’anani od 2009. godine. Njegovi istraživački interesi uključuju ničeanizam, marksizam, političku teoriju i popularnu kulturu. Napisao je dvije knjige – The Overman in the Marketplace (Lexington, 2007.) i The Apprentice’s Sorcerer: Liberal Tradition and Fascism (Brill, 2010.)
Program CRS-a podržava Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe.