Godine 2002. Hvatska se sporazumjela s Evropskom komisijom da financijsku pomoć koja dolazi iz EU neće opterećivati naplatom PDV-a. Osam godina kasnije, službenice u Poreznoj upravi prave se da za takav sporazum nikad nisu čule, a kad u dućanu tražite da vam na kupljenu robu ne zaračunaju PDV, gledaju vas kao da ste pobjegli iz Vrapča.

 

Davne 2002. godine Hrvatska je s Europskom komisijom potpisala Okvirni sporazum u svezi sudjelovanja Republike Hrvatske u programima pomoći Europske zajednice. U njemu stoji: „Ugovori za nabavu robe ili usluga koje pružaju hrvatske ili strane tvrtke, koji se financiraju iz potpore EZ-a, u državi primatelju ne podliježu plaća­nju poreza na dodanu vrijednost, bi­lje­ga, pristojbi za re­gistraciju ili fiskalnih troškova s jednakim učinkom, bilo da takve pristojbe već postoje ili ih tek treba uvesti." (Članak 13. točka 4. (Narodne novine - Međunarodni ugovori br 8/02). Dakle stvar je zakonski jasna - PDV se ne naplaćuje ako se roba ili usluga plaća sredstvima od donacija Europske unije.

Ipak jednom kad udruge civilnog društva dobiju europsku donaciju, najčešće se nađu u vrtlogu proturječnih informacija vezanih uz porez na dodatnu vrijednost poznatiji kao PDV.

Treba li neka posebna potvrda i kakva je procedura vezana za oslobođenje od PDV-a, samo su neka od pitanja na koja bi nadležni organi trebali imati jasan odgovor. Međutim, kako kaotično to izgleda u praksi, te time otežavajuće za izvedbu projekta, uvjerili smo se i sami kada smo nedavno dobili donaciju Europske unije u sklopu IPA programa. Osam godina nakon što je spomenuti Sporazum potpisan, iz Središnjeg ureda Porezne uprave dobili smo odgovor da na oslobođenje od PDV-a u sklopu tog projekta - nemamo prava.

Osam godina nakon što je spomenuti sporazum potpisan, iz Središnjeg ureda Porezne uprave dobili smo odgovor da na oslobođenje od PDV-a u sklopu tog projekta - nemamo prava

„Žao mi je, ja vam tu potvrdu ne mogu izdati", odgovorila nam je Vesna Milec, zadužena za donacije udrugama u Središnjem uredu Porezne uprave. „Oslobođenje od PDV-a za svoje donacije mogu dobiti samo udruge koje su registrirane kao humanitarne, a i to će se", tvrdila je, „od ove godine promijeniti". Na naše insistiranje da se radi o donaciji od strane EU-a samo je nervozno odgovorila da to nema nikakve veze i da na nemamo pravo na oslobađanje od plaćanja PDV-a.

Nebudi lijeni, nazvali smo Ured za udruge, gdje su nam ljubazni zaposlenici odgovorili da, iako naš projekt nije u njihovoj nadležnosti, svi projekti financirani od strane EU imaju pravo na oslobođenje od PDV-a, te su nas uputili na pravne akte koji to jasno propisuju. Tako prosvijetljeni ponovno smo se obratili Poreznoj upravi ne bismo li pronašli način da dobijemo tu potvrdu, ali gospođa je i dalje bila neumoljiva. Samo nam je dodala cijeli niz formulara, obrazaca i dokumenta koje moramo donijeti, među kojima je, naravno, i potvrda da smo humanitarna organizacija. „Kad mi to sve donesete, izdat ću vam potvrdu", zaključila je, uz napomenu da informacija Ureda za udruge nije točna.

Okrenuli smo se sada informiranju putem neslužbenih kanala i potražili pomoć od organizacija civilnog društva koje već imaju iskustva s europskim projektima.  Potvrdile su nam da imamo pravo na oslobođenje od PDV-a i objasnile nam proceduru.  

Cijelo to vrijeme potrage za točnom i službenom informacijom, naravno, dio projekta koji ovisi o nabavci, bilo robe ili usluge, je zaustavljen. A dio ionako malih ljudskih resursa u civilnim udrugama, prisiljen je biti nepotrebno dugo angažiran igrajući se detektiva, jer ne može dobiti jednoznačne informacije od državnih službenika.

porezna_uprava_5.jpg

I dalje ustrajni, odustali smo od telefona iza tih vrata. Na drugom telefonskom broju u toj istoj velikoj zgradi sa puno vrata - Poreznoj upravi - dobili smo, konačno, odgovor: „Da, imate pravo na oslobođenje od PDV-a!"

Na pitanje kako to da iz iste institucije dobivamo proturječne informacije te da nam jedna njena kolegica rekla da nemamo, dok druge dvije nisu znale imamo li ili nemamo, ova službenica nije nam znala odgovoriti.

Međutim, tu mukama po PDV-u nije kraj. Jer ako državne institucije oslobođenje od PDV-a za europske donacije kriju kao zmija noge, kako li će nešto o tome znati prodavači ili bilo kakvi pružatelji usluga? Iako smo ih opskrbili svim potrebnim dokumentima, zakonima i pravilnicima neki su nam odbili prodati robu jer im je to sve „presumnjivo". („Vi tako možete ići od trgovine do trgovine i kupovati bez PDV-a...") Neki su bili puni razumijevanja i ljubazno nam nudili da PDV ne prikažu, ali da nam ga naplate. Nekima se jednostavno nije dalo zezati sa svom tom administracijom radi nekih smiješnih iznosa. Uspješno je bilo samo kod onih tvrtki koje već imaju iskustva u poslovanju s europski doniranim udrugama.

Ako državne institucije oslobođenje od PDV-a za europske donacije kriju kao zmija noge, kako li će nešto o tome znati prodavači ili bilo kakvi pružatelji usluga?

Kakva je situacija u manjim sredinama gdje je velika stvar organizirati udrugu, a kamoli dobiti i provesti europski projekt, teško je zamisliti. Svoje iskustvo iznijela nam je Sabrina Quarantotto iz Lokalne agencije za demokraciju iz Brtonigle. Ta je udruga također dobila donaciju Europske unije i kada je krenula sa provedbom projekta naišla je na istu prepreku - PDV.

„Kucala sam na više vrata i nikako do odgovora. Predala sam sve dokumente u poreznu upravu u Umagu, ali tamo su mi rekli da se od 1. siječnja zakon promijenio te da članak 13. više nije na snazi. Iako ni sama službenica nije bila sigurna u sve to. Zvala je Zagreb više puta, ali još uvijek nije dobila odgovor. Trebam ugovoriti poslove vezane za projekt, a ne znam i ne mogu dobiti informaciju zaračunavaju li mi PDV ili ne", ispričala je Quarantotto. Dodala je da je i sama zvala zagrebačku Poreznu upravu više puta, ali da još uvijek nije saznala ništa.

A projekt, koji ima svoj raspored i rokove, cijelo to vrijeme je na čekanju. Na čekanju su time i građani - koji bi, kao sudionici projekta, imali koristi i zbog kojih ovakvi projekti, na kraju krajeva, i postoje.

Isti su problem iznijeli i drugi predstavnici udruga na nedavnom predstavljanju projekata EU-a za civilno društvo o informiranju o EU-u u sklopu IPA INFO 2008 programa održanog u  prostorijama Delegacije Europske unije u Republici Hrvatskoj. Tom je prilikom predstavnik Europske unije zadužen za te projekte kazao da će udariti žig gdje god je potrebno da bi se taj problem s PDV-om što lakše riješio, te istaknuo da organizacijama koje su primile sredstva želi maksimalno pomoći. Ne možemo se ne upitati zašto to isto ne žele naše državne institucije.

 


euro.gif