Nastavlja se i treći dan blokade zadarskog Sveučilišta koja je započela 21. travnja, a koja se doslovno izglasala konsenzusom svih prisutnih studenata i studentica tog sveučilišta. Poput kolega/ica u Zagrebu i zadarski studenti/ce odlučili su se organizirati direktno-demokratski usvajajući plenum kao jedini organ odlučivanja o daljnjim akcijama i programima onoga što i sami neformalno nazivaju Alternativno sveučilište u Zadru.
Od samog početka studenti/ce okupiranog Sveučilišta imaju i potporu profesora koja nije ostala samo na lijepim gestikulacijama i željama, već se odrazila i na njihovoj aktivnoj potpori kroz niz predavanja i sudjelovanja na plenumima.
Tako je već prvi dan blokade prof. Sven Marcelić sa Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru, održao predavanje "Školarine i besplatno školstvo" u kojem je između ostalog upozorio da problem studiranja nije samo u školarinama, nego i u ostalim strukturnim ograničenjima poput nedostatka prihvatljivih smještajnih kapaciteta, prehrane i ambulante odnosno svih ostalih indirektnih troškova studiranja.
Zatim je uslijedio drugi plenum studenata/ica koji je okupio i ispunio najveću, Svečanu dvoranu Sveučilišta, a na kojem je sudjelovalo oko četiristo ljudi. Još se jednom jednoglasno izglasao nastavak blokade i donijela odluka o okupaciji i ostalih zgrada Sveučilišta u Zadru (Menadžmenta i Pomorstva). Danas su na programu predavanja o Bolonjskoj deklaraciji i njenim socijalnim aspektima, američkom iskustvu sa stipendijama studenata te primjeni Bolonjske reforme u nastavi, kao i razne projekcije filmova.
"Napokon imam osjećaj da radim na Sveučilištu!", kratko je komentirala jedna od profesorica sa Odjela za sociologiju i to je možda najbolji opis onog što se događa u Zadru. Ono što se zasigurno osjeća u zraku je velika doza solidarnosti. Ljudi sjede na skalinama ispred fakulteta, posjećuju predavanja i što je najvažnije, komuniciraju jedni sa drugima, komentiraju događanja, predlažu akcije i nude svoje viđenje borbe. Kako je posjećenost plenuma najveća od svih ostalih događanja, da se zaključiti kako postoji zainteresiranost kod studenata/ica za ono što se događa i želja da se i njihov glas čuje.
U kontekstu Zadra, u kojem su se studenti često kritizirani zbog svoje pasivnosti, ovo je presedan. Po mom mišljenju, kakvi kod rezultati ove blokade bili, ono što je iznimno važno i što će zasigurno ostati jest trag komunikacije među studentima, otvaranja pitanja koja su dugo bila prešućivana i duh aktivizma i solidarnosti koji se ovih dana osjeća u zraku. Već i samo to daje nadu u depasiviziranje i politizaciju (u smislu u kojem je politika briga o zajednici) studentske populacije.