Okrugli stol "Kolaps neoliberalizma i ideja socijalizma danas": Budućnost je upravo u onome što radi Grčka, u borbi.

Na Subversive film festivalu jučer je predstavljena knjiga Slavoja Žižeka "Duga smrt neoliberalizima" koja je izašla u izdanju Frakture iz Zagreba. Knjiga govori o dvije smrti neoliberalizma, prva je 11. rujan 2001., a druga financijski kolaps 2008.

Nakon predstavljanja uslijedio je okrugli stol povodom novog broja časopisa Up & Underground "Kolaps neoliberalizma i ideja socijalizma danas" na kojem su sudjelovali Slavoj Žižek, Mihail Riklin, Michael Lebowitz, Samir Amin, a moderirao ga je Srećko Horvat.

Panel je otvoren razgovorom o kriznom stanju u Grčkoj koje je bilo polazišna točka za za razgovor o budućnosti Europske unije, pogotovo krizi eurozone. Samir Amin smatra da grčka kriza otkriva neodrživost monetarne unije te da euro nema budućnost jer se valuta ne može imati bez nacionalne države, a Europska unija to nije. Euro kao valuta mogao je biti stabilan dok su stvari tekle dobro, no ova kriza za njega potvrđuje nezrelost Unije kao političkog projekta koja je stvorena po pravilima i diktatu kapitala, a ne u interesu njezinih naroda. Primjer Grčke to samo dodatno potvrđuje. Upozorava da se ono što se događa trenutno u Grčkoj može dogoditi bilo kojoj europskoj državi. Time je za Amina izvjesno da je EU neodrživa i očekuje njen skori raspad. Izlaz Grčke iz krize vidi u njenom izlasku iz eurozone, devalvaciji od 25 posto i uspostavi kontrole nad tokovima kapitala. Te dvije postavke dovele bi  Grčku u povoljniju pregovaračku poziciju, zaključuje Amin.

Lebowitz je dodao kako je budućnost upravo u onome što radi Grčka, u borbi. Propituje je li ovo kriza u kapitalizmu kojoj će se kapitalizam prilagoditi ili kriza zbog koje će kapitalizam propasti. Lebowitz također smatra da je problem ljevice u njenom neorganiziranju i neokrupnjivanju i zbog toga radnička klasa ne dobiva alternativu. Istaknuo je razliku između integracija u Južnoj Americi i EU - u Južnoj Americi ujedinjavanje se temelji na principu solidarnosti, a u EU na kapitalu.

Mihail Riklin pak, kao rješenje krize kapitalizma vidi u indijskom jogiju koji zbog prakticiranja solarne joge nije jeo već 65 godina.

Nadovezao se Samir Amin, govoreći da krize izazivaju reakcije (koje se mogu pretvoriti u revolucije) i koje bi mogle dovesti do uspostave novih društvenih odnosa. Ne slaže se s tvrdnjom Antonija Negrija da spontani pokreti "mnoštva" već sada predstavljaju oblik komunizma unutar kapitalizma. Za dostizanja višeg stupnja civilizacije bit će potrebno zamijeniti kapitalizam komunizmom, a prvi emancipacijski val je okončan. Zapadne socijaldemokracije, "realno postojeći socijalizmi" i antikolonijalni nacionalizmi Afrike i Azije, svim negativnim aspektima unatoč, promijenili su svijet na bolje. Drugi nam val tek predstoji. Trenutno se nalazimo između dva vala. Ne smije nas iznenaditi da, riječima Antonija Gramscija, "noć porađa čudovišta". Opasnost širenja autoritarnih nacionalizama i novih oblika fašizma realna je, ali na dugom maršu prema komunizmu, koji nam tek predstoji, i ta ćemo "čudovišta" morati pobijediti. Borba, međutim, mora početi već danas. 

Na konkretnom primjeru, u slučaju Hrvatske, sprečavanje privatizacije zdravstva i komercijalizacije obrazovanja, bili bi koraci nabolje. Potrebno je mnogo manjih pobjeda, a ne jedna velika.

<
Vezane vijesti