Iako je zakon eksplicitan, HRT njegove odredbe vrlo slobodno interpretira uz blagoslov jedinog zaduženog regulatornog tijela Agencije za elektroničke medije.Iako Zakon jasno kaže 15% godišnjeg programskog proračuna, HRT, ali i nadležno regulatorno tijelo, Agencija za elektroničke medije, te odredbe ne samo da slobodno interpretiraju već i čitavo propuštaju sankcionirati već cijelo jedno desetljeće
DHFR smatra kako je ovdje riječ o nepropisnom trošenju državne potpore. Podsjećamo da HRT pretplatom koju plaćaju svi građani RH prikupi skoro milijardu i 300 milijuna kuna.
HRT također ne poštuje članak 10. Zakona o HRT-u kojim je propisana kvota emitiranja hrvatskih djela. Zakon propisuje kako većina emitiranih djela mora biti europska, a od toga najmanje 40 % trebaju činiti hrvatska djela, što znači 20% ukupnog programa.
Činjenično stanje je da u igranom programu HRT-a domaći film čini 3% - 8% ukupno emitiranih djela ovisno o kanalu emitiranja, a domaće serije 3%-14%, ovisno o kanalu emitiranja, što je izrazito ispod zakonom propisanog minimuma.
Zbog svega navedenog hrvatski redatelji zahtijevaju od HRT da prekine bojkot hrvatskih audiovizualnih djela u svom programu. Godišnja izviješća o repertoaru za 2017. i 2018. godine daju tužnu sliku sustavnog zanemarivanja hrvatskog i europskog stvaralaštva, bilo da govorimo o filmskim i televizijskim klasicima ili djelima tekuće proizvodnje zbog čega je repertoar audiovizualnih djela hrvatske javne televizije je iznimno je nehrvatski i iznimno neeuropski.
Iako Zakon jasno kaže 15% godišnjeg programskog proračuna, HRT, ali i nadležno regulatorno tijelo, Agencija za elektroničke medije, te odredbe ne samo da slobodno interpretiraju već i čitavo propuštaju sankcionirati već cijelo jedno desetljeće, a na direktnu štetu audiovizualnih autora.
Iz DHFR-a upućuju žurni poziv političkim predstavništvima, Saboru, Vladi i nadzornim tijelima HRT-a sa zahtjevom da se ovakva praksa obustavi, a praksa prilagodi europskim boljim običajima i regulativnoj normi.