Europa

ivana_p_prosvjed_izbjeglice_copy97427.jpg

Azilantski pakt razdora

Europska komisija upravo je predstavila svoj novi projekt - Pakt o migracijama i azilu.
Ilustracija: ETIAS info

Pošto euro?

Kroz iduće dvije ili tri godine Hrvatska ulazi u eurozonu, euro postaje naša jedina službena valuta. Kakve će vanjskotrgovinske i društvene učinke uzrokovati ova nova "tranzicija"? Zbog visoke razine eurizacije hrvatskog duga teško bi bilo ovaj trenutak iskoristiti za devalvaciju kune, iako bi u teoriji takva devalvacija mogla pomoći konkurentnosti hrvatskih izvoznika, smatra Višnja Vukov s Odsjeka za političke i društvene znanosti Sveučilišta Pompeu Fabra u Barceloni.
Foto: Pixabay

Europa nema koga da je bere

Poljoprivrednici diljem Europe, od Španjolske do Švedske, ovih se dana žale jer ovise o sezonskim radnicima iz istočnoeuropskih zemalja i sjeverne Afrike koji trenutno ne mogu doći raditi zbog zatvorenih granica usred pandemije. Jagode i šparoge trunu u Njemačkoj i Italiji, u Velikoj Britaniji nema tko izvaditi krumpire i obrati maline. Novonastala situacija jasno pokazuje kakav smo nepravedni lanac ovisnosti stvorili, ne poštujući radnička prava i tretirajući hranu kao svu drugu "robu" na tržištu. "Poljoprivredom vlada otuđenje - od ekosustava kojeg smo dio, vlastite hrane i vlastitog zdravlja", kaže nam Bruno Motik iz ZMAG-a.
Foto: Pixabay

Italija kaže "ne" najvećem zaštićenom pojasu na Mediteranu

Zabrana ribolova mrežama u mrijestilištima vraća riblji fond na zdravu razinu. Ipak, talijanska Vlada krije procjenu utjecaja i vrši pritisak na Europsku komisiju da ukine zabranu za Otrantska vrata iz trenutnog plana za Mediteran. Cilj ovog plana je zaustaviti alarmantno opadanje pridnenog ribljeg fonda u Jadranu. Jadran je, prema istraživanju iz 2018. godine, najiskorištenije more na svijetu po pitanju ribolova mrežama po dnu, odnosno koćama.
Foto: Tert.am

Irsko ljetovanje (Mislim na Desnicu dok pakiram jabuke)

Prošlo se ljeto ukazala mogućnost rada u El Doradu keltske Hrvatske. Bicikliram svaki dan, deset kilometara, nekad u mraku, s reflektirajućim prslukom, ignoriram stare druidske utvare pored puta. Posao je težak, ali ima neku meditativnu kvalitetu. Kao i kod klasične meditacije, uvijek te malo bole leđa na kraju dana. Nitko nema stalno mjesto, osim Ukrajinki, koje se skupe ujutro u amorfnu masu obojenih vlasišta i predivnih plavih očiju. Lenkin je engleski kao moj francuski - uopće ga ne govori, ali komuniciramo nekako telepatski. Volim kad me stave pored nje, njeno voluminozno tijelo ima kvalitetu svjetionika. Slabo se dopisujem, nemam snage, udvarači su me zaboravili.
Foto: Marius Becker, EPA/Hina

Kada azil traže Europljani

Sve rasprave o pravu na azil pokrenute u Europi zadnjih godina – i rasizam koji ih prati – temelje se na ideji da tražitelji azila potiču iz Azije i Afrike, te da pristižu u Europu preko Mediterana ili Turske. Međutim, svake godine gotovo sto tisuća Europljana traži azil u zemljama Europske unije i broj odobrenih zahtjeva je u porastu. Međutim, ovaj fenomen ostaje na marginama debate o pravu na azil, kao i one o proširenju EU.
Foto: Wikipedia

Fašizam u Europi. Kako to?

Nedavno usvojena od strane Europskog parlamenta Rezolucija o porastu neofašističkog nasilja u Europi ističe nužnost zabrane neofašističkih i neonacističkih skupina, stranaka i udruga od strane država članica, kao i snažnu borbu protiv fašizma, rasizma, ksenofobije i drugih oblika netolerancije zbog vala ksenofobije koji je zahvatio Europu. Među "dobrim društvom" našla se i Hrvatska, a brojni primjeri pokazuju da to ne znači previše predstavnicima vlasti u Hrvatskoj.
Foto: I.P.

Na putu "u Njemačku"

Strašne posljedice bezumnih politika ne daju se sanirati debatnim klubovima u Bruxellesu.
Foto: Google maps

Tko to tamo prijeti?

Na Balkanu ništa nije riješeno, a svako novo krvoproliće je strašnije od prethodnog.